4,501
edits
m (Recreation category) |
(→2020) |
||
Line 249: | Line 249: | ||
|Zoe Kane || Greenville Technical College, South Carolina, U.S.A. | |Zoe Kane || Greenville Technical College, South Carolina, U.S.A. | ||
|} | |} | ||
== 2020 == | |||
[https://www.dyalog.com/news/142/420/2020-APL-Problem-Solving-Competition-Winners.htm Announcement] | |||
[https://www.dyalog.com/news/143/420/Meet-The-2020-APL-Problem-Solving-Competition-Winners.htm About the winners] | |||
{| class="wikitable" | |||
|'''Grand Prize'''|| Andrii Makukha || University of Hong Kong, China | |||
|- | |||
|'''2nd Place'''|| [[dzaima]] || Riga State Gymnasium No. 1, Latvia | |||
|- | |||
|'''3rd Place'''|| Joshua King || University of New South Wales, Australia | |||
|- | |||
|'''Professional Prize'''|| Woosuk Kwak || South Korea | |||
|- | |||
|rowspan=5|'''Phase II'''|| Brendan King || Rose-Hulman Institute of Technology, Indiana, U.S.A. | |||
|- | |||
| Federico Landonio || Liceo Scientifico GB Grassi Saronno, Italy | |||
|- | |||
| Iiro Tapio Rastas || University of Turku, Finland | |||
|- | |||
| Louis de Forcrand || Geneva University, Switzerland | |||
|- | |||
| Zoe Kane || Greenville Technical College, South Carolina, U.S.A. | |||
|- | |||
|rowspan=10|'''Phase I'''|| Chiang Yu-Chi || National Central University, Taiwan | |||
|- | |||
| Dzintars Klušs || Riga State Gymnasium No. 1, Latvia | |||
|- | |||
| Federico Landonio || Liceo Scientifico GB Grassi Saronno, Italy | |||
|- | |||
| Joel Niemelä || home schooling, Texas, U.S.A. | |||
|- | |||
| Joshua King || University of New South Wales, Australia | |||
|- | |||
| Maksim Podkorytov || Florida State University, Florida, U.S.A. | |||
|- | |||
| Mattia Borgo || University of Padua, Italy | |||
|- | |||
| Mohammed Malik || University of Pavia, Italy | |||
|- | |||
| Rafael Rodrigues Rocha de Melo || Kyoto University, Japan | |||
|- | |||
| Zoe Kane || Greenville Technical College, South Carolina, U.S.A. | |||
|- | |||
|} | |||
== External links == | == External links == | ||
* [https://www.dyalog.com/student-competition.htm Dyalog] | * [https://www.dyalog.com/student-competition.htm Dyalog] |