2,951
edits
(defer K and BQN to their own websites) |
(→Other array languages: Goal, KamilaLisp) |
||
Line 40: | Line 40: | ||
|- | |- | ||
| [[CoSy]] || unknown || [[wikipedia:Forth (programming language)|Forth]] || [https://cosy.com/4thCoSy/Code/CoSy/ Coherent Systems] | | [[CoSy]] || unknown || [[wikipedia:Forth (programming language)|Forth]] || [https://cosy.com/4thCoSy/Code/CoSy/ Coherent Systems] | ||
|- | |||
| [[Goal]] || [[wikipedia:ISC license|ISC]] || [[wikipedia:Go (programming language)|Go]] || [https://codeberg.org/anaseto/goal Codeberg] | |||
|- | |- | ||
| [[I]] || [[wikipedia:ISC license|ISC]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://github.com/mlochbaum/ILanguage GitHub] | | [[I]] || [[wikipedia:ISC license|ISC]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://github.com/mlochbaum/ILanguage GitHub] | ||
Line 50: | Line 52: | ||
|- | |- | ||
| [[K]] || colspan=3 | see [https://k.miraheze.org/wiki/Running_K#Table_of_Implementations K wiki] | | [[K]] || colspan=3 | see [https://k.miraheze.org/wiki/Running_K#Table_of_Implementations K wiki] | ||
|- | |||
| [[KamilaLisp]] || [[wikipedia:GNU GPLv3|GNU GPLv3]] || [[wikipedia:Java (programming language)|Java]] || [https://github.com/kspalaiologos/kamilalisp Github] | |||
|- | |- | ||
| [[Nial]] || [[wikipedia:GNU GPLv3|GNU GPLv3]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://github.com/danlm/qnial7 GitHub] | | [[Nial]] || [[wikipedia:GNU GPLv3|GNU GPLv3]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://github.com/danlm/qnial7 GitHub] |