3,038
edits
(Function definition) |
(APL2C) |
||
Line 18: | Line 18: | ||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>></syntaxhighlight> || [[Mix]] || [[SHARP APL]], [[A]], [[A+]] | | <syntaxhighlight lang=apl inline>></syntaxhighlight> || [[Mix]] || [[SHARP APL]], [[A]], [[A+]] | ||
|- | |- | ||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>⊃</syntaxhighlight> || [[Mix]] || [[APL2]], [[ISO/IEC 13751:2001]], [[APLX]], [[NARS2000]], [[GNU APL]], [[Kap]] | | <syntaxhighlight lang=apl inline>⊃</syntaxhighlight> || [[Mix]] || [[APL2]], [[ISO/IEC 13751:2001]], [[APL2C]], [[APLX]], [[NARS2000]], [[GNU APL]], [[Kap]] | ||
|- | |- | ||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>⊃</syntaxhighlight> || [[First]] || [[ngn/apl]], [[Co-dfns]], [[dzaima/APL]], [[April]] | | <syntaxhighlight lang=apl inline>⊃</syntaxhighlight> || [[First]] || [[ngn/apl]], [[Co-dfns]], [[dzaima/APL]], [[April]] | ||
Line 84: | Line 84: | ||
|- | |- | ||
| [[APL+Win]] || {{Yes|Nested}} || {{Yes}} || {{Yes}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{Yes}} | | [[APL+Win]] || {{Yes|Nested}} || {{Yes}} || {{Yes}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{Yes}} | ||
|- | |||
| [[APL2C]] || {{Yes|Nested}} || {{Yes}} || {{Yes}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} | |||
|- | |- | ||
| [[APLX]] || {{Yes|Nested}} || {{Yes}} || {{Yes}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} | | [[APLX]] || {{Yes|Nested}} || {{Yes}} || {{Yes}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} || {{No}} | ||
Line 148: | Line 150: | ||
|- | |- | ||
| [[APL+Win]] || 1995 || {{Maybe|2019}} || || [[APL2000]] || || Portable | | [[APL+Win]] || 1995 || {{Maybe|2019}} || || [[APL2000]] || || Portable | ||
|- | |||
| [[APL2C]] || 2001 || {{Maybe|2002}} || || Tilman Otto || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || Portable | |||
|- | |- | ||
| [[APLX]] || 2002 || {{Maybe|2016}} || {{No|2016}} || [[MicroAPL Ltd.]] || [[wikipedia:C_(programming_language)|C]], [[wikipedia:C++|C++]] || Portable | | [[APLX]] || 2002 || {{Maybe|2016}} || {{No|2016}} || [[MicroAPL Ltd.]] || [[wikipedia:C_(programming_language)|C]], [[wikipedia:C++|C++]] || Portable |