96
edits
MichaelBaas (talk | contribs) |
MichaelBaas (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 26: | Line 26: | ||
|- | |- | ||
| [[Compose]] || Komponiere | | [[Compose]] || Komponiere | ||
|- | |- | ||
| Compositional operators ''(see [[Function composition]])'' || Kompositions-Operatoren | | Compositional operators ''(see [[Function composition]])'' || Kompositions-Operatoren | ||
Line 43: | Line 37: | ||
| [[Dyadic]] || Dyadisch (Zweistellig<ref name="Lochner" />) | | [[Dyadic]] || Dyadisch (Zweistellig<ref name="Lochner" />) | ||
|- | |- | ||
| [[Each]] || | |||
|- | |||
| [[Enclose]] || [[{{TALKPAGENAME}}#Enclose_/_Disclose|Einpacken]] | | [[Enclose]] || [[{{TALKPAGENAME}}#Enclose_/_Disclose|Einpacken]] | ||
|- | |- | ||
Line 50: | Line 46: | ||
|- | |- | ||
| [[Format]] (Funktion) || Deaktivieren<ref name="Lochner" /> | | [[Format]] (Funktion) || Deaktivieren<ref name="Lochner" /> | ||
|- | |||
| [[Function composition|(Function) composition]] || Komposition | |||
|- | |- | ||
| [[Grade]] || Sortierindex<ref name="Lochner" /> | | [[Grade]] || Sortierindex<ref name="Lochner" /> |
edits