96
edits
MichaelBaas (talk | contribs) No edit summary |
MichaelBaas (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 74: | Line 74: | ||
|- | |- | ||
| [[Major cells]] || | | [[Major cells]] || | ||
|- | |||
| [[Membership]] || "Existenprüfung"<ref name="Lochner" /> | |||
|- | |- | ||
| [[Monadic]] || Monadisch (Einstellig<ref name="Lochner" />) | | [[Monadic]] || Monadisch (Einstellig<ref name="Lochner" />) | ||
Line 88: | Line 90: | ||
|- | |- | ||
| [[Pick]] || Entnehme | | [[Pick]] || Entnehme | ||
|- | |||
| [[Primitive function]] || Elementarfunktion<ref name="Lochner" />, Einfache Funktion | |||
|- | |||
| [[Primitive operator]] || Elementaroperator<ref name="Lochner" />, Einfacher Operator | |||
|- | |- | ||
| [[Quad]] || Fenster | | [[Quad]] || Fenster |
edits