4,577
edits
No edit summary |
(ad xs, sort) |
||
Line 31: | Line 31: | ||
! Language !! License !! Implementation !! Source | ! Language !! License !! Implementation !! Source | ||
|- | |- | ||
| [[Klong]] || Public domain / [[wikipedia:CC0|CC0]] | | [[Klong]] || [[wikipedia:Public domain|Public domain]] / [[wikipedia:CC0|CC0]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://t3x.org/klong/#download Download] zip file | ||
|- | |- | ||
| [[Kona]] || [[wikipedia:ISC license|ISC]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://github.com/kevinlawler/kona GitHub] | | [[Kona]] || [[wikipedia:ISC license|ISC]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://github.com/kevinlawler/kona GitHub] | ||
|- | |||
| [[kuc]] || [[wikipedia:GNU_General_Public_License|GNU GPLv3]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://github.com/zholos/kuc GitHub] | |||
|- | |- | ||
| [[ngn/k]] || [[wikipedia:GNU Affero General Public License|GNU AGPLv3]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://git.sr.ht/~ngn/k/tree Sourcehut] | | [[ngn/k]] || [[wikipedia:GNU Affero General Public License|GNU AGPLv3]] || [[wikipedia:C (programming language)|C]] || [https://git.sr.ht/~ngn/k/tree Sourcehut] | ||
Line 39: | Line 41: | ||
| [[oK]] || [[wikipedia:MIT_License|MIT]] || [[wikipedia:Javascript|Javascript]] || [https://github.com/JohnEarnest/ok GitHub] | | [[oK]] || [[wikipedia:MIT_License|MIT]] || [[wikipedia:Javascript|Javascript]] || [https://github.com/JohnEarnest/ok GitHub] | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[xs]] || [[wikipedia:Public domain|Public domain]] || [[wikipedia:OCaml]] || [https://github.com/smabie/xs GitHub] | ||
|} | |} | ||