2,954
edits
(Complex Circular) |
(Complex Floor at SHARP) |
||
Line 30: | Line 30: | ||
|- | |- | ||
| 1982 || [[SHARP APL]] || [[Determinant]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>.</syntaxhighlight>) ([[Ken Iverson|Iverson]] 1982) | | 1982 || [[SHARP APL]] || [[Determinant]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>.</syntaxhighlight>) ([[Ken Iverson|Iverson]] 1982) | ||
|- | |||
| 1982 || [[SHARP APL]] || [[complex Floor]], Ceiling, Modulus, Encode ([[Eugene McDonnell|McDonnell]] 1973) | |||
|- | |- | ||
| 1983 || [[SHARP APL]] || [[Rank operator]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⍤</syntaxhighlight>) ([[Arthur Whitney|Whitney]] 1982) <br/> [[Left]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⊣</syntaxhighlight>), [[Right]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⊢</syntaxhighlight>), [[Conditional enclose]]/[[Link]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⊃</syntaxhighlight>) | | 1983 || [[SHARP APL]] || [[Rank operator]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⍤</syntaxhighlight>) ([[Arthur Whitney|Whitney]] 1982) <br/> [[Left]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⊣</syntaxhighlight>), [[Right]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⊢</syntaxhighlight>), [[Conditional enclose]]/[[Link]] (<syntaxhighlight lang=apl inline>⊃</syntaxhighlight>) |