96
edits
MichaelBaas (talk | contribs) No edit summary |
MichaelBaas (talk | contribs) |
||
(2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 74: | Line 74: | ||
|- | |- | ||
| [[Major cells]] || | | [[Major cells]] || | ||
|- | |||
| [[Membership]] || [[{{TALKPAGENAME}}#Membership|Existenzprüfung]]<ref name="Lochner" /> (unsicher, Link für Diskussion) | |||
|- | |- | ||
| [[Monadic]] || Monadisch (Einstellig<ref name="Lochner" />) | | [[Monadic]] || Monadisch (Einstellig<ref name="Lochner" />) | ||
Line 88: | Line 90: | ||
|- | |- | ||
| [[Pick]] || Entnehme | | [[Pick]] || Entnehme | ||
|- | |||
| [[Primitive function]] || Elementarfunktion<ref name="Lochner" />, Einfache Funktion | |||
|- | |||
| [[Primitive operator]] || Elementaroperator<ref name="Lochner" />, Einfacher Operator | |||
|- | |- | ||
| [[Quad]] || Fenster | | [[Quad]] || Fenster | ||
Line 133: | Line 139: | ||
| Tack (Left {{~}}, Right {{~}}) || [[{{TALKPAGENAME}}#Tack|Stift]] (Linker {{~}}, Rechter {{~}}) | | Tack (Left {{~}}, Right {{~}}) || [[{{TALKPAGENAME}}#Tack|Stift]] (Linker {{~}}, Rechter {{~}}) | ||
|- | |- | ||
| [[Take]] | | [[Take]] || Entnehmen<ref name="Lochner" /> | ||
|- | |- | ||
| [[Thorn]] || Dorn | | [[Thorn]] || Dorn |
edits