4,493
edits
mNo edit summary |
No edit summary |
||
(8 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 17: | Line 17: | ||
| Character vector || Zeichenvektor | | Character vector || Zeichenvektor | ||
|- | |- | ||
| Case folding || [ | | Case folding || [[{{TALKPAGENAME}}#Case_folding|Case folding]]<ref name="mbaas"/> | ||
|- | |- | ||
| [[Catenate]] || Verbinde, Verkette<ref name="Lochner">Hans Lochner: APL2 Handbuch</ref> | | [[Catenate]] || Verbinde, Verkette<ref name="Lochner">Hans Lochner: APL2 Handbuch</ref>, Konkatenieren<ref name=dewp>German Wikipedia: [https://de.wikipedia.org/wiki/APL_(Programmiersprache) APL (Programmiersprache)]</ref> | ||
|- | |- | ||
| [[Circle]] || Kreis(Funktion) | | [[Circle]] || Kreis(Funktion) | ||
Line 35: | Line 35: | ||
| Compress ''(see [[Replicate]])'' || Komprimieren ''(Replicate/Replizieren sinnvoller)'' | | Compress ''(see [[Replicate]])'' || Komprimieren ''(Replicate/Replizieren sinnvoller)'' | ||
|- | |- | ||
| [[Derived function]] || Abgeleitete Funktionen<ref name=dewp/> | |||
|- | |||
| [[Disclose]] || Auspacken | | [[Disclose]] || Auspacken | ||
|- | |- | ||
| [[Dyadic]] || Dyadisch ( | | [[Dyadic]] || Dyadisch (Zweistellig<ref name="Lochner" />) | ||
|- | |- | ||
| [[Enclose]] || Einpacken | | [[Enclose]] || [[{{TALKPAGENAME}}#Enclose_/_Disclose|Einpacken]] | ||
|- | |- | ||
| [[Execute]] || Aktivieren<ref name="Lochner" /> | | [[Execute]] || Aktivieren<ref name="Lochner" /> | ||
Line 49: | Line 51: | ||
| [[Grade]] || Sortierindex<ref name="Lochner" /> | | [[Grade]] || Sortierindex<ref name="Lochner" /> | ||
|- | |- | ||
| [[Grade Down]] || Sortierindex,fallend<ref name="Lochner" /> | | [[Grade Down]] || Sortierindex, fallend<ref name="Lochner" /> | ||
|- | |- | ||
| [[Grade Up]] || Sortierindex, steigend<ref name="Lochner" /> | | [[Grade Up]] || Sortierindex, steigend<ref name="Lochner" /> | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Guard]] || Wache <ref name="MBaas" /> | ||
|- | |- | ||
| [[Jot]] || Kringel<ref>[https://de.wikipedia.org/wiki/Komposition_(Mathematik)#Definition Wikipedia]</ref> | | [[Jot]] || Kringel<ref>[https://de.wikipedia.org/wiki/Komposition_(Mathematik)#Definition Wikipedia]</ref> | ||
Line 62: | Line 64: | ||
|- | |- | ||
| [[Laminate]] || Schichten | | [[Laminate]] || Schichten | ||
|- | |||
| Lamp || Lampe<ref name=dewp/> | |||
|- | |- | ||
| [[Left]] || Links | | [[Left]] || Links | ||
|- | |- | ||
| [[Monadic]] || Monadisch ( | | [[Monadic]] || Monadisch (Einstellig<ref name="Lochner" />) | ||
|- | |- | ||
| [[Namespace]] || | | [[Namespace]] || | ||
Line 71: | Line 75: | ||
| N-wise || N-fach | | N-wise || N-fach | ||
|- | |- | ||
| [[Nest]] || [ | | [[Nest]] || [[{{TALKPAGENAME}}#Nested|Nesten]] | ||
|- | |- | ||
| [[Niladic]] || Niladisch | | [[Niladic]] || Niladisch (Nullstellig<ref name="Lochner" />) | ||
|- | |- | ||
| [[Over]] || | | [[Over]] || | ||
Line 98: | Line 102: | ||
|- | |- | ||
| [[Rotate]] || Rotieren<ref name="Lochner" /> | | [[Rotate]] || Rotieren<ref name="Lochner" /> | ||
|- | |||
| Quad || [[{{TALKPAGENAME}}#Quad|Fenster]] | |||
|- | |- | ||
| Quad Diamond || Fenster-Karo<ref name="abrudz" /> (Symbol) | | Quad Diamond || Fenster-Karo<ref name="abrudz" /> (Symbol) | ||
Line 103: | Line 109: | ||
| [[Quote]] || Hochkomma | | [[Quote]] || Hochkomma | ||
|- | |- | ||
| [[Quote-Quad]] || Hochkomma | | [[Quote-Quad]] || Fenster-Hochkomma | ||
|- | |- | ||
| Shoe (Left {{~}}, [[Right Shoe|Right {{~}}]]) || Schuh (Linker {{~}}, Rechter {{~}}) | | Shoe (Left {{~}}, [[Right Shoe|Right {{~}}]]) || Schuh (Linker {{~}}, Rechter {{~}}) | ||
Line 119: | Line 125: | ||
| [[Tacit]] (function) || Implizit (e Funktion) | | [[Tacit]] (function) || Implizit (e Funktion) | ||
|- | |- | ||
| Tack (Left {{~}}, Right {{~}}) || [ | | Tack (Left {{~}}, Right {{~}}) || [[{{TALKPAGENAME}}#Tack|Stift]] (Linker {{~}}, Rechter {{~}}) | ||
|- | |- | ||
| [[Thorn]] || Dorn | | [[Thorn]] || Dorn | ||
Line 125: | Line 131: | ||
| [[3-Train]] || Dreierzug | | [[3-Train]] || Dreierzug | ||
|- | |- | ||
| (Function) [[Train]] || [ | | (Function) [[Train]] || [[{{TALKPAGENAME}}#Train|Zug]] | ||
|- | |- | ||
| [[2-Train]] || Zweierzug | | [[2-Train]] || Zweierzug | ||
Line 140: | Line 146: | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
== See also == | == See also == | ||
* [[APL Germany]] | * [[APL Germany]] |