4,494
edits
m (→Designing a font: more chars) |
|||
Line 178: | Line 178: | ||
| brackets || <code>[]⌈⌊⌷</code> | | brackets || <code>[]⌈⌊⌷</code> | ||
|- | |- | ||
| circles || <code> | | circles || <code>○⍥⍟⌽⍉⊖⍜⊙⌾∅</code> | ||
|- | |- | ||
| colons || <code>:⍠÷⌹</code> | | colons || <code>:⍠÷⌹</code> | ||
Line 184: | Line 184: | ||
| commas || <code>,⍪;⍮</code> | | commas || <code>,⍪;⍮</code> | ||
|- | |- | ||
| dashes || <code>- | | dashes || <code>-+÷⌹⌿⍀⍪⍏⍖⊢⊣</code> | ||
|- | |- | ||
| dels || <code>∇⍒⍫⍢</code> | | dels || <code>∇⍒⍫⍢</code> | ||
Line 193: | Line 193: | ||
|- | |- | ||
| diereses || <code>¨⍨⍥⍤⍣⍢⍡⍩</code> | | diereses || <code>¨⍨⍥⍤⍣⍢⍡⍩</code> | ||
|- | |||
| dots || <code>.:,;?!⍰</code> | |||
|- | |- | ||
| epsilons || <code>∊⍷</code> | | epsilons || <code>∊⍷</code> | ||
|- | |- | ||
| equals || <code>= | | equals || <code>=≠⌸⍯</code> | ||
|- | |||
| greeks || <code>⍺⍶∆⍙∂∊⍷⍳⍸λπ⍴ϼχ</code> | |||
|- | |- | ||
| iotas || <code>⍳⍸</code> | | iotas || <code>⍳⍸</code> | ||
|- | |- | ||
| jots || <code> | | jots || <code>∘⍤⍛⍝⍎⍕¤⌾⟃⟄</code> | ||
|- | |- | ||
| omegas || <code>⍵⍹</code> | | omegas || <code>⍵⍹</code> | ||
Line 208: | Line 212: | ||
| shoes-down || <code>∪⍦</code> | | shoes-down || <code>∪⍦</code> | ||
|- | |- | ||
| shoes-left || <code> | | shoes-left || <code>⊂⊆⍧⟃</code> | ||
|- | |- | ||
| shoes-right || <code> | | shoes-right || <code>⊃⊇⟄</code> | ||
|- | |- | ||
| shoes-up || <code>∩⋔</code> | | shoes-up || <code>∩⋔</code> | ||
Line 218: | Line 222: | ||
| slashes-back || <code>\⍀⍉⍂</code> | | slashes-back || <code>\⍀⍉⍂</code> | ||
|- | |- | ||
| stiles || <code><nowiki>|</nowiki>⌽⍒⍋∥⍭⍦⍧</code> | | stiles || <code><nowiki>|</nowiki>⌽⍒⍋∥⍭⍦⍧$</code> | ||
|- | |- | ||
| tacks-down || <code>⌶⊤⍕⍑⍡</code> | | tacks-down || <code>⌶⊤⍕⍑⍡</code> | ||
Line 224: | Line 228: | ||
| tacks-up || <code>⌶⊥⍎⍊</code> | | tacks-up || <code>⌶⊥⍎⍊</code> | ||
|- | |- | ||
| tildes || <code>~ | | tildes || <code>~⍬⍭⍱⍲</code> | ||
|- | |- | ||
| underscores || <code>_⍙⍷⍛⍸⊆⊇⍊⍜⍶⍹⍮⍚⍘</code> | | underscores || <code>_⍙⍷⍛⍸⊆⊇⍊⍜⍶⍹⍮⍚⍘</code> | ||
Line 230: | Line 234: | ||
| wedges-down || <code>∨⍱⍌</code> | | wedges-down || <code>∨⍱⍌</code> | ||
|- | |- | ||
| wedges-left || <code>< | | wedges-left || <code><≤⍃ᑈ</code> | ||
|- | |- | ||
| wedges-right || <code>> | | wedges-right || <code>>≥⍄⍩ᐵ</code> | ||
|- | |- | ||
| wedges-up || <code>∧⍲⍓</code> | | wedges-up || <code>∧⍲⍓</code> | ||
|} | |} | ||
== References == | == References == | ||
<references/> | <references/> | ||
{{APL development}}[[Category:APL character set]][[Category:Lists]] | {{APL development}}[[Category:APL character set]][[Category:Lists]] |