2,954
edits
(Created page with "{{Infobox array language | array model = flat without boxes | index origin = <source lang=apl inline>⎕IO</source>0 or 1...") |
(→Functions: Use table from GH20-0906-1) |
||
Line 27: | Line 27: | ||
! Glyph !! Monadic !! Dyadic | ! Glyph !! Monadic !! Dyadic | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>+</source> || [[ | | <source lang=apl inline>+</source> || Plus ([[Identity]]) || [[Plus]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>-</source> || [[Negate|Negative]] || [[Subtract|Minus]] | | <source lang=apl inline>-</source> || [[Negate|Negative]] || [[Subtract|Minus]] | ||
Line 35: | Line 35: | ||
| <source lang=apl inline>÷</source> || [[Reciprocal]] || [[Divide]] | | <source lang=apl inline>÷</source> || [[Reciprocal]] || [[Divide]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>⌈</source> || [[Ceiling]] || [[Maximum]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>⌊</source> || [[Floor]] || [[Minimum]] | | <source lang=apl inline>⌊</source> || [[Floor]] || [[Minimum]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>*</source> || [[Exponential]] || [[Power]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>⍟</source> || [[Natural logarithm]] || [[Logarithm]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>|</source> || [[Magnitude]] || [[Residue]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>!</source> || [[Factorial]] || [[Binomial coefficient]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>?</source> || [[Roll]] || [[Deal]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>○</source> || [[Pi times]] || [[Circle function|Circular]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>~</source> || [[Not]] || | | <source lang=apl inline>~</source> || [[Not]] || | ||
Line 73: | Line 73: | ||
| <source lang=apl inline>≠</source> || || [[Not equal]] | | <source lang=apl inline>≠</source> || || [[Not equal]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>⍴</source> || [[Shape| | | <source lang=apl inline>⍴</source> || [[Shape|Size]] || [[Reshape]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>,</source> || [[Ravel]] || [[Catenate | | <source lang=apl inline>,</source> || [[Ravel]] || [[Catenate]], [[Laminate]] (allows axis) | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>[]</source>|| || [[Indexing|Index]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>⍳</source> || [[Index generator]] || [[Index of]] | ||
| | |||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>↑</source> || || [[Take]] | | <source lang=apl inline>↑</source> || || [[Take]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>↓</source> || || [[Drop]] | | <source lang=apl inline>↓</source> || || [[Drop]] | ||
|- | |||
| <source lang=apl inline>⍋</source> || [[Grade up]] (allows axis) || | |||
|- | |||
| <source lang=apl inline>⍒</source> || [[Grade down]] (allows axis) || | |||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>/</source> || ||rowspan=2| [[Compress]]<br>(allows axis) | | <source lang=apl inline>/</source> || ||rowspan=2| [[Compress]]<br>(allows axis) | ||
Line 95: | Line 97: | ||
| <source lang=apl inline>⍀</source> || | | <source lang=apl inline>⍀</source> || | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>⌽</source> ||rowspan=2| [[Reverse]]<br>(allows axis) ||rowspan=2| [[Rotate]]<br>(allows axis) | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>⊖</source> | ||
|- | |||
| <source lang=apl inline>⍉</source> ||colspan=2| [[Transpose]] | |||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>∊</source> || || [[Membership]] | | <source lang=apl inline>∊</source> || || [[Membership]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>⊥</source> || || [[Decode]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline> | | <source lang=apl inline>⊤</source> || || [[Encode]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>⌹</source> || [[Matrix inverse]] || [[Matrix division]] | | <source lang=apl inline>⌹</source> || [[Matrix inverse]] || [[Matrix division]] | ||
|- | |- | ||
| <source lang=apl inline>⍎</source> || || [[Execute]] | | <source lang=apl inline>⍎</source> || || [[Execute]] |