4,509
edits
m (Capitalization) |
(Expand to include all years, for easy viewing of relative time and active periods) |
||
Line 5: | Line 5: | ||
|- | |- | ||
| 1964 || || [[PAT]] | | 1964 || || [[PAT]] | ||
|- | |||
| 1965 || || | |||
|- | |- | ||
| 1966 || [[APL\360]] internal IBM release || | | 1966 || [[APL\360]] internal IBM release || | ||
|- | |||
| 1967 || || | |||
|- | |- | ||
| 1968 || [[APL\1130]], [[APL\360]] || | | 1968 || [[APL\1130]], [[APL\360]] || | ||
|- | |||
| 1969 || || | |||
|- | |- | ||
| 1970 || [[APL*PLUS]], [[APL\5500]] || | | 1970 || [[APL*PLUS]], [[APL\5500]] || | ||
Line 19: | Line 25: | ||
|- | |- | ||
| 1974 || [[APL 5100]], [[MCM/70]] || | | 1974 || [[APL 5100]], [[MCM/70]] || | ||
|- | |||
| 1975 || || | |||
|- | |- | ||
| 1976 || [[VS APL]], [[SHARP APL]], [[APL\3000]], [[APL\11]] || | | 1976 || [[VS APL]], [[SHARP APL]], [[APL\3000]], [[APL\11]] || | ||
|- | |||
| 1977 || || | |||
|- | |||
| 1978 || || | |||
|- | |||
| 1979 || || | |||
|- | |||
| 1980 || || | |||
|- | |- | ||
| 1981 || [[NARS]] || [[Nial]] | | 1981 || [[NARS]] || [[Nial]] | ||
|- | |||
| 1982 || || | |||
|- | |- | ||
| 1983 || [[Dyalog APL]], [[APL.68000]] (approximate date) || | | 1983 || [[Dyalog APL]], [[APL.68000]] (approximate date) || | ||
Line 29: | Line 47: | ||
|- | |- | ||
| 1985 || || [[A]] | | 1985 || || [[A]] | ||
|- | |||
| 1986 || || | |||
|- | |||
| 1987 || || | |||
|- | |- | ||
| 1988 || || [[A+]] | | 1988 || || [[A+]] | ||
Line 35: | Line 57: | ||
|- | |- | ||
| 1990 || || [[J]] | | 1990 || || [[J]] | ||
|- | |||
| 1991 || || | |||
|- | |||
| 1992 || || | |||
|- | |- | ||
| 1993 || [[SAX]] || [[K]] | | 1993 || [[SAX]] || [[K]] | ||
|- | |||
| 1994 || || | |||
|- | |- | ||
| 1995 || [[APL+Win]] || | | 1995 || [[APL+Win]] || | ||
|- | |||
| 1996 || || | |||
|- | |||
| 1997 || || | |||
|- | |- | ||
| 1998 || [[OpenAPL]] || | | 1998 || [[OpenAPL]] || | ||
|- | |||
| 1999 || || | |||
|- | |||
| 2000 || || | |||
|- | |||
| 2001 || || | |||
|- | |- | ||
| 2002 || [[APLX]] || [[Glee]] | | 2002 || [[APLX]] || [[Glee]] | ||
Line 47: | Line 85: | ||
|- | |- | ||
| 2004 || || [[Rowan]] | | 2004 || || [[Rowan]] | ||
|- | |||
| 2005 || || | |||
|- | |- | ||
| 2006 || [[NARS2000]] || | | 2006 || [[NARS2000]] || | ||
|- | |||
| 2007 || || | |||
|- | |||
| 2008 || || | |||
|- | |- | ||
| 2009 || [[VisualAPL]] || | | 2009 || [[VisualAPL]] || | ||
Line 65: | Line 109: | ||
|- | |- | ||
| 2016 || || [[APL.jl]] | | 2016 || || [[APL.jl]] | ||
|- | |||
| 2017 || || | |||
|- | |- | ||
| 2018 || [[April]], [[dzaima/APL]], [[APL\iv]], [[Extended Dyalog APL]] || [[RAD]] | | 2018 || [[April]], [[dzaima/APL]], [[APL\iv]], [[Extended Dyalog APL]] || [[RAD]] | ||
|- | |||
| 2019 || || | |||
|- | |- | ||
| 2020 || [[KAP]], [[Pometo]] || [[BQN]], [[xs]] | | 2020 || [[KAP]], [[Pometo]] || [[BQN]], [[xs]] | ||
Line 75: | Line 123: | ||
|- | |- | ||
| 2023 || [[Dyalog APL Vision]] || [[Uiua]] | | 2023 || [[Dyalog APL Vision]] || [[Uiua]] | ||
|- | |||
| 2024 || || | |||
|} | |} | ||