2,963
edits
(Array Cast link) |
m (→Primitives: Was missing ⍴ ⍳ •.) |
||
Line 87: | Line 87: | ||
|- | |- | ||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>!</syntaxhighlight> || [[Factorial|Gamma]] || [[Binomial]] | | <syntaxhighlight lang=apl inline>!</syntaxhighlight> || [[Factorial|Gamma]] || [[Binomial]] | ||
|- | |||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>⍴</syntaxhighlight> || [[Shape]] || [[Reshape]] | |||
|- | |||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>⍳</syntaxhighlight> || [[Index generator]] || [[Index of]] | |||
|- | |- | ||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>⊢</syntaxhighlight> || [[Identity]] || [[Right]] | | <syntaxhighlight lang=apl inline>⊢</syntaxhighlight> || [[Identity]] || [[Right]] | ||
Line 165: | Line 169: | ||
|- | |- | ||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>F⌻</syntaxhighlight> || || [[Outer product]] | | <syntaxhighlight lang=apl inline>F⌻</syntaxhighlight> || || [[Outer product]] | ||
|- | |||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>•.F</syntaxhighlight> || || [[Outer product]] | |||
|- | |- | ||
| <syntaxhighlight lang=apl inline>F•G</syntaxhighlight> || || [[Inner product]] | | <syntaxhighlight lang=apl inline>F•G</syntaxhighlight> || || [[Inner product]] |